Gönderen Konu: CrowdFlower Hakkında Öneriler  (Okunma sayısı 1352 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

07 Mayıs 2016, 02:11:51

Çevrimdışı bilimadam

  • eTüccar Puanı: (1)
  • Acemi Üye
  • **
  • İleti: 335
  • Beğeni: +99
CrowdFlower Hakkında Öneriler
« : 07 Mayıs 2016, 02:11:51 »
+1
Tüm saygıdeğer gelirkapısı üyelerine merhaba,

Uzun yıllardır çeşitli forumlardan ve kazanç sitelerinden edindiğim izlenimlere göre CrowdFlower görevleri hakkında birçok kişinin kafasında soru işareti olduğunu gördüm. Kimisi bu işten nasıl para kazanıldığını bilmediğini, kimisi bu işten para kazanmanın çok zor olduğunu, kimisi de bu işi gerçekten öğrenmek istediğini söylüyordu. İşte bu yüzden bu konu başlığı altında, internetten kazanç elde etmede büyük bir katkı sağlayan CrowdFlower görevleri (task) hakkında bilgilerimi paylaşmak istedim umarım bu işle ilgilenen herkese yardımı dokunur diyorum ve uzuuun yazıma başlıyorum. Yazım uzun olduğu için aralarda çay-kahve molası vermek serbest  :D

Öncelikle internetten kazançla ilgili olarak biraz kendimden ve bu konu hakkındaki düşüncelerimden bahsetmek istiyorum. 5 senedir internetten kazanç işiyle ilgilenmekteyim ve aşağıda anlatacağım tüm yöntemleri bizzat tecrübe ettim; yeri geldi paramı kaybettiğim oldu, yeri geldi iyi para kazandım, yeri geldi İspanyol ortağımla iki defa PTC sitesi açtık ikisi de battı, üyelerimizin mağdur olmaması için tüm üyelerimizin ödemelerini cebimizden yaptık yine para kaybettik, yeri geldi deli gibi reklam tıkladım neleer neler. Başlangıçtaki amacım internetten ciddi kazançlar sağlamak üzerineydi ve bu işte gerçekten çok ciddiydim 8) ama zaman geçtikçe, piyasayı daha da yakından tanıdıkça ve hayata dair daha da tecrübe sahibi olduktan sonra bu düşünce bende ciddi bir kazanç sağlamaktan, hobi olarak kazanç sağlamaya evrildi. Böyle olmasının nedenine gelince; gördüm ki internetten ciddi bir kazanç elde etmek için ciddi bir mesaiyi ve ciddi bir yatırımı gözden çıkarmanız gerekiyor. İnternette yüksek bir kazanç sağlamak isteyenlerin başvurduğu en ciddi yöntem olarak “Affiliate Marketing”i görüyorum, bu benim şahsi görüşüm. Hakikaten bu işten yüksek oranlarda para kazanılabilir çünkü bu iş bildiğiniz normal iş dünyasında da yapılan ürün satmak ve o ürün üzerinden komisyon almak üzerine kurulu. Ama şöyle bir gerçek de var ki, bir ürünü birine satmak son derece zor bir iştir ve büyük bir bilgi ve beceri gerektirir. O yüzden internetten ciddi bir kazanç sağlayabilir miyim sorusunun cevabı evet sağlayabilirsiniz ama bunun için sağlam bir bilgi, altyapı, yatırım ve mesai gereklidir.

Kimileri HYIP ile de ciddi bir kazanç sağlayabileceğini düşünebilir ama bu yöntemi tecrübe eden kişilerin çoğu da bilir ki bu tür sitelerin ömrü ya çok uzun olmuyor, ya sürekli para yatırmanız gerekiyor ya da yatırımınızın geri dönmesi çok uzun zaman alıyor, kısacası HYIP sisteminin çok güvenilir olduğunu düşünmüyorum. İnternette kazançla ilgili reklam tıklama da yaptım, HYIP sitesine de üye oldum, Crowdflower görevleri de yaptım, anket de doldurdum. Kendi tecrübelerime dayanarak diyebilirim ki, internetteki en güvenilir kazanç yöntemleri Affiliate Marketing, Crowdflower görevleri ve güvenilir anket sitelerindeki anketleri tamamlamak. Bu saydıklarımın son ikisi hiçbir yatırıma gerek duymadan, hiçbir alt üyeye sahip olmadan sadece kendi emeğinizle kazanacağınız yöntemler. Affiliate Marketing için yeterli donanımım ve vaktim olmadığı için bu işle uğraşmıyorum o yüzden eleye eleye bana uygun ve benim için en güvenilir kazanç sistemi olarak Crowdflower görevleri ve anket doldurma işini görüyorum. Her iki yöntemden de defalarca ödeme aldım. Daha önceden de belirttiğim gibi internetten kazanç işi benim için hobi, size tavsiyem de bu işi bir hobi olarak görmeniz ve uğraşırken keyif almanız. Zaten kazandığım paralar da öyle çok yüksek miktarlarda olmadı hiçbir zaman ama 5 yıl içinde bu iki yöntemle evime küçük ev aletleri, DVD koleksiyonum için yeni DVD’ler, çok pahalı olmayan elektronik ürünler aldım, bu da oldukça keyifli bir duygu. Şimdi hedefimi daha da büyüttüm, elimdeki bu iki kazanç yöntemiyle kazandıklarımdan evime 4K LED TV almayı planlıyorum, yaptığım hesaplamalara ve planlamalara göre bu isteğimi Şubat 2017 tarihinde gerçekleştirmeyi hedefliyorum. O yüzden sakın ha Crowdflower görevlerini öyle küçümsemeyin :D Atalarımızın çok güzel bir lafı vardır: “Damlaya damlaya göl olur” diye. O yüzden haydi bakalım ne imiş bu CrowdFlower? 
     
Crowdflower görev (task) yapmak çoğu kişi için başlangıçta zor gelebilir, ben de en başlarda zor olacağını düşünüyordum ama gerekli dikkati ve özeni göstermeye başladığınızda bu görevleri yapmak hem eğlenceli hem de epey kazançlı bir hal alıyor. Bana göre Crowdflower görevlerini başarılı bir şekilde tamamlayabilmenin temelinde 3 özellik yatıyor, bunlar; sabır, dikkat ve özen. Bu üç özelliği layıkıyla yerine getiren herkes Crowdflower görevlerini başarıyla tamamlayabilir.

Crowdflower’da üç seviye mevcut bunlar sırasıyla: Level 1, Level 2, Level 3. Bu seviyeler aslında sizin görevlerdeki başarı yüzdenizi (accuracy) göstermekte. Eğer görevlerdeki başarı oranınız, bir başka deyişle yapmış olduğunuz görevlerdeki doğru sayınızın oranı ne kadar yüksek olursa başarı yüzdeniz de o kadar yüksek oluyor. Bu yüzdeleri Crowdflower hesabınıza giriş yaptığınızda “Dashboard” sayfanızda görebilirsiniz. Her seviyeye göre yüzdeler ise şu şekilde:

Level 1 (Başarı oranınız en az %70 olmalı)
Level 2 (Başarı oranınız en az %80 olmalı)
Level 3 (Başarı oranınız en az %85 olmalı)


Her şey iyi güzel de peki bu “Level”ler ne işe yarıyor? Görev (task) sayfasını açtığınızda karşımıza çıkan her bir görevin yanında “Level” değeri yazmakta. Örneğin bir görevin yanında “Level 2” olduğunu belirten işaret varsa, bunun anlamı bu görevi “Level 2” veya üzerine ulaşırsanız yapabilirsiniz demek. Örneğin genel ortalamanız %78 diyelim, yukarıdaki tabloya göre Level 1’de olacağınız için biraz önce belirttiğim görevi yapmaya hak kazanamayacaksınız.   

Bu işe yeni başladığınız zaman önünüzde çok fazla görev (task) seçeneği olmayacaktır, o yüzden başlangıçta önünüze çıkan görevlerle yetinmek zorunda olacaksınız. Başlangıçlar her yapılan işte zordur, iş dünyasında da böyledir. İlk adımı atıp yola koyulduğunuzda diğer adımları atmak daha da kolay olacaktır, esas zor olan o ilk adımı atabilmektir.

Görevlerdeki en kritik süreç “Quiz Modu”. “Quiz Modu” diğer bir deyişle deneme (test) modu, siz göreve tıkladığınız an karşınıza gelen ilk aşamadır. “Quiz Modu”nu belirli bir ortalamanın üzerinde geçerseniz, görevi yapmaya devam edebilirsiniz. Örneğin görev sayfasının sol üst köşesinde “Quiz mode: 7 of 10 to pass” yazıyorsa, o görevde ilerleyebilmek için o sayfada çıkan 10 görevin en az 7 tanesini doğru cevaplamak zorundasınız. Sabırlı, dikkatli ve özenli olmak özellikle görevin bu aşamasında çok büyük önem arz etmekte. Çünkü “Quiz Modu”nu %70 ile geçmekle %100 ile geçmek arasında çok büyük bir fark var. Çünkü, %70 ile geçerseniz “Quiz Modu”nu sınırda geçmiş olursunuz ve sonraki aşamada yapacağanız tek bir hatada “expelled” moduna düşersiniz ki bunun anlamı o göreve artık devam edemezsiniz demek, yani o görev sizin için bitmiştir ve o görevi tekrar yapma hakkınız yoktur. Halbuki “Quiz Modu”nu %100 ile geçerseniz bir sonraki aşamada 1 hatta 2 hata yapsanız dahi “expelled” moduna düşmezsiniz, yani görevi yapmaya devam edebilirsiniz. O yüzden bir göreve başlarken en çok vakit harcayacağınız ve dikkat edeceğiniz kısım “Quiz Modu” kısmıdır. Bu aşama test aşaması olduğu için yaptığınız görev karşılığında herhangi bir ücret alamazsınız, ancak bundan sonraki aşamalarda (ki buna “Work Mode” denmekte) “expelled” moduna düşmediğiniz sürece ücret almaya başlarsınız.

Bir de sayısı çok az olsa da bazı görevlerde “Quiz Modu” yoktur, doğrudan “Work Mode”a geçiş yapar ve yaptığınız ilk görevde size ücretinizi öder ama dediğim gibi bu görevlerin sayısı çok çok azdır.

Kendi Crowdflower deneyimime geçmeden önce, Crowdflower görevlerinin daha rahat anlaşılması için bizzat oluşturduğum, içinde örneklerin de bulunduğu görev sınıflandırmasını sizlerle paylaşmak istiyorum.


Yoruma dayalı görevler (tüm insanların ortak paydada yorum yapacağı görevler)
Örneğin, verilen bir cümlenin ya da yorumun pozitif mi yoksa negatif mi duygular içerdiğini belirlemeniz istenebilir. Bu görevlere örnek:

Categorize These Conversations
Determine The Sentiment Of A Text File


Veri bulma görevleri
Sizden birçok veri bulmanız istenir. Verilen belirli bir bilgi veya link ışığında sizden e-mail adresleri, mekan adresleri, telefon numaraları, şirket çalışanlarının pozisyonları, şirket bilgileri vb. gibi birçok bilgiyi bulmanız istenir. Bu görevlere örnek:

Find Business' Google Profile And Capture Phone Number.
Find Business' Facebook Profile And Capture Phone Number.
Find Business' Superpages Profile And Capture Phone Number.
[Fixed Test Questions] What Can You Learn About The Author Of This Post?
Collect Details About A Business From A Facebook Profile


Alışveriş fişi görevleri
Bildiğimiz hipermarket ya da süpermarket alışveriş fişleri üzerindeki belli başlı bilgilerin girilmesi istenir. Örneğin fiş üzerindeki alışveriş tarihi, belirli bir ürünün fiyatı ve sayısı, fişin ID kodu vb. gibi bilgiler. Bu görevlere örnek:

Transcribe Information From A Receipt
Find The Quantity And Price For Items


Sınıflandırma görevleri
Bu görevlerde genelde fotoğraf ya da fotoğraflar verilerek, bu fotoğraflara bakarak belirli sınıflandırmalar yapmanız istenir. Örneğin, bir kişi üzerindeki kıyafetlerin sınıflandırılması, bir mekanın ya da dış ortamın sınıflandırılması vb. Bu görevlere örnek:

Image Type Classification
Clothing Categorisation Task
Fashion Category Classification


Fark ayırt etme görevleri
İki ürün ya da iki resim arasındaki farklar sorulur. Örneğin iki resim arasındaki kalite farkı, benzer iki ürün arasındaki farklılıklar vb.  Bu görevlere örnek:

Duplicate Fashion Product Identification


“Quiz Mode” olmayan görevler
Bu görevlerde “Quiz Mode” yoktur. Doğrudan “Work Mode”a geçiş yapılır. Örneğin bir web sitesine trafik sağlamak amacıyla site içinde birkaç sayfada dolaşıp, dolaşılan sayfaların linklerinin paylaşılması istenebilir. Çeşitli anketlere ve akademik araştırma amaçlı testlere katılım istenen görevler de bu sınıfa girebilir. Bu görevlere örnek:

To Find Web Site
Navigate On WebsiteCrowdFlower Deneyimim:

Öncelikle bu görevleri tamamlamanın sihirli bir yöntemi olduğunu düşünmüyorum, varsa da ben bilmiyorum. Yukarıda da belirttiğim gibi Crowdflower görevlerini (task) başarıyla tamamlayabilmeniz için; sabırlı, dikkatli ve özenli olmanız gerekiyor. Bu bölümde tamamen kendi Crowdflower deneyimimi açıklayacağım.

İlk önceliğim, mümkün olan en kısa sürede Level 3’e ulaşabilmek oldu, o yüzden de Level 3’e ulaşana kadar düşük ücretli ama bir o kadar da kolay görevler yaptım. Bu süreçte yaptığım görevler genelde “Alışveriş fişi görevleri” ve “Sınıflandırma görevleri” adlı başlıklar altında topladığım konularla alakalıydı (bu başlıkları yukarıda belirttim). Böylelikle hata payımı asgari seviyede tutup Level 3’e ulaştım. Böylece tüm görevleri yapabilmeye hak kazandım.

Her ne kadar “Level 3” olsam da, Crowdflower’daki her görevi yapmıyorum. Bazı görevlerin görev başı ücreti epey çekici olabiliyor (0.24$ gibi) ama o tek görevi tamamlamak bazen 15-20 dakikanızı alabiliyor. Onun yerine görev başı daha az ücret veren (0.03$ gibi) ama daha seri bir şekilde tamamlayabileceğim görevleri tercih ediyorum, aynı sürede ilk göreve göre 2-3 kat daha fazla kazanç elde ediyorum.

“Find” ile başlayan görevlerden uzak duruyorum (“Find The Quantity And Price For Items” görevleri hariç, candır onlar can  :D , nedenini açıklayacağım)

“Find” ile başlayan görevlerden uzak durmamın sebebi, sizden bulmanızı istedikleri çok fazla veri var ve o verileri bulmak için epey bir araştırma yapmanız gerekiyor. Ayrıca çoğu zaman verdikleri ücret de yapılan işe göre düşük oluyor. Bir görevde istenilen veri sayısı arttıkça hata yapma payı da artmakta ve bunun sonucunda; hem dünya kadar vakit harcamış, hem çok az kazanç sağlamış, hem de hata olasılığı artacağı için genel başarı ortalamanızın (accuracy) düşme ihtimali artmış olacaktır. O yüzden bu tür görevlerden uzak duruyorum.

“Find The Quantity And Price For Items” görevlerini ayrı tuttum çünkü bu görevlerde sizden yoruma ya da detaylı araştırmaya dayalı bilgi değil net bilgiler isteniyor, bu durumda da bu görevleri tamamen dikkatli bir şekilde yaptığınızda genel ortalamanızı (accuracy) bir hayli yükseltebiliyorsunuz. Mesela genel ortalamam Level 3 alt sınırına yaklaştığı zaman (yaklaşık %86-87 olduğu zaman) hemen bu görevlere sarılırım çünkü bu görevler ortalamayı tekrar yükseltmek için ilaç gibi geliyor ve ayrıca hemen hemen her gün bu görevlerle karşılaşabiliyorsunuz.

Belirli aralıklarla Crowdflower görevlerini takip ediyorum. Bazen piyango çıkmış gibi sevineceğiniz anket veya test grubu çalışması gibi görevler çıkıyor ki, gerçekten mutluluk verici. Bu tür görevlerin ücretleri 0.15$ ila 0.70$ arasında değişmektedir. Daha yüksek ücretler de olabilir ancak benim şu ana kadar karşılaştığım ücret aralığı bunlar.

Ben Crowdflower görevlerini genelde Clixsense ve Neobux sitelerinde yapıyorum. Bu görevleri birçok farklı sitede de yapabilirsiniz. Ancak size önerim kendinize, amiral gemisi diyebileceğiniz bir site belirleyin ve görevlerinizin çoğunu o site üzerinde yapın. Bunu söylememin sebebi, örneğin ben Clixsense hesabıma girip bir Crowdflower görevini açtığımda, bu aynı görevi Neobux hesabıma girip açmaya çalıştığımda bu görevi ilk önce Clixsense sitesinde açtığım için Neobux’ta bu görevi yapamayacağım. Yani özetle bir görevi ilk nerede açarsanız o görevi sadece o sitede yapabilirsiniz.

Crowdflower görevlerini yapmayı düşünenler bu konuyla alakalı Clixsense teklifimi de görmek isterlerse gelirkapısı forumumuzun bu sayfasını ziyaret edebilirler: http://www.gelirkapisi.com/referans-gruplari/clixsense-1-yillik-premium-hediye!/

Yazımı burada sonlandırırken her biri birbirinden özel siz değerli gelirkapısı üyelerine bu öneriyi bir kez daha belirtmek istiyorum: İnternetten kazancı hobi olarak görürseniz hiçbir zaman üzülmez, sürekli mutlu olursunuz. Bu hayattaki en önemli şey sağlık, sağlığımızın değerini bilelim ve para için hiçbir zaman hırs yapıp hırsımıza yenik düşmeyelim. Unutmayalım ki sağlığın olmadığı yerde paranın pul kadar bile değeri yoktur.

Yüzünüz hep gülsün, sağlığınız ve mutluluğunuz daim olsun  :) 
« Son Düzenleme: 07 Mayıs 2016, 16:10:20 Gönderen: bilimadam »