Gönderen Konu: TR Grandbux.net  (Okunma sayısı 146763 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

12 Eylül 2017, 22:29:43Yanıtla #1900

Çevrimdışı Ozkan1151

 • eTüccar Puanı: (12)
 • Tam Üye
 • ***
 • İleti: 676
 • Cinsiyet: Bay
 • Helloğ ay em Özkan
 • Beğeni: +121
Ynt: Grandbux.net
« Yanıtla #1900 : 12 Eylül 2017, 22:29:43 »
+4
grand dan mesaj var sanırım sistem değişiyor adamlar ptc de havlu attılar mesajı yolluyorum yorumları alalım ve çevirisi iyi olan arkadaşlar bir özet geçerse seviniriz...

There is now a new hope that we could bring Paypal back!

As you know ,Paypal has recently changed their policy on paid to click websites regardless of their credibility due to the fact that the whole PTC industry is now considered to be against many regulations by the officials, which was not the case few years ago. Everyday , more and more institutions are taking action against the ptc business and its bad reputation is affecting legit businesses as well.

When we first get started in this business , our only purpose was to become one of the greatest websites and provide opportunities to the eyes of millions from all over the world, and a good decent ptc site was so valuable at that time but unfortunately the time is changing , internet laws are changing , and so do the companies. Our website was created with the idea to bring advertisers and clients together on a safe platform where the products or services are rendered with breeze, but the quality of ptc advertisements are considerably low and therefore not being found attractive by the big companies. We started out in the online advertising business with the promotion of referral click commissions ; however we will no longer be able to provide referral click commissions due to the today’s terms and rather consider to improve the quality of our advertisements and still provide lucrative sales commission to our members as a new promotion.

As you all know, Payment processors are the necessities of work from home type businesses.
We cannot deny the fact that Paypal is one of the most accepted and trusted payment processors in the world. Even though they have strict rules, majority of the world is still continuing to use Paypal because of the safe and legit environment they have created for the customers. There are , of course, other companies who work similarly , but based on the activities shown in the last 180 days period, the numbers of people who still prefer and use Paypal is by far in the majority. Our decision of change is not just the Paypal but also because we want to avoid any future trouble with other payment processors as well.

Based on the conversation with Paypal Management, It appears that they only stand against when the website they work with involves risky businesses such as the paid to click program, and that if we stop the paid to click services and turn to one way affiliate commission instead , we have a high chance to bring Paypal back and more importantly also avoid any future troubles with other payment processors as well. This was a tough decision to make , because we love ptc business ; however in the light of recent policy changes and official regulations, even the other payment processors are about to stop working with paid to click programs, and we do not want to take another major hit in our future. Our members trusted us with their time and efforts and we are responsible of returning the favor by great service. We loved the ptc world , but sadly today's world is the end of an era for all the websites that follow that program. It is time for a change, but this change must be so great that you and other Grandbux members would no longer miss the days of ptc programs.

At that point, our team came up with a new idea of a business that not only does not violate the terms of major payment processors but also could provide many opportunities beyond any ptc websites could offer. It is the survey based , organic traffic exchange program , that no other websites in the history ever created before. Grandbux will be the first of its kind , and you all will be given major privileges compared to all the new members who will want to use our services.
Our team had no time to waste, therefore to avoid any further inconveniences, we started converting the system to a new version. For all those members who joined us before should definitely know that everything we do is always to keep our promise for a great and time worthy service. Grandbux was always intended to be an advertising website but now the quality of effective advertising will be so appealing that we plan to reach the well known companies that no other similar programs have managed to do business with before. You always stood by us, because you all know that whatever we do , we do it for the name of Grandbux and its members. You can be assured of that today as well.

We already started the new design of the Grandbux, and we are %100 sure that you will love it as well. You always treated us as part of your family , because all of us walk on the same path, to create a better tomorrow. Like every new thing, this may come as a surprise for you and it will naturally take some time to adjust. All we ask is your understanding and a little time for you to see that what we are changing today is in fact one of the best programs that you will be part of.

Survey Website with Benefits

No more SPS restrictions
No more ROI Limit
No cashout limit restrictions
No more membership costs
No more hassle with rental referrals

%100 Real Organic Traffic
Cheap Advertising Cost
Survey View Exchange Credits
Unlimited Cashout Opportunity
Level Based Loyalty Program (up to %50 Purchase Commission)

More details of our new program will be given here...

Thank you for your understanding

Maşallah uzunmuş ama bi  +1 verirsiniz
Paypalı geri getirme konusunda yeni bir umut doğdu!

Bildiğiniz üzere Paypal son zamanlarda PTC sitelerine karşı politikasını değiştirdi. burada bir kaç laf ediyor falan filan ondan sonra diyor ki her gün daha fazla kurumlar PTC işine karşı oluyor ve bu yasal işe kötü etki bırakıyorlar.

Bu işe ilk başladığımızda tek hedefimiz en iyi websitelerinden biri haline gelmek ve tüm dünyadan milyonlarca kişiye olanak sağlamaktı. O zamanlarda ptc siteleri çok değerliydi ve saygındı ama ne yazık ki zaman değişiyor, internetin yasaları değişiyor aynı şekilde şirketlerin yasaları da öyle. Bizim internet sitemizin amacı reklam verenleri ve müşterileri bir araya getirip güvenli bir platformda buluşturmaktı, ama ptc reklamlarının kalitesi düşüktü ve bu nedenle büyük şirketler tarafından dikkat çekici bulunmuyordu. Online reklamcılık işine referans tıklama komisyonu ile başladık ancak bu zamanki şartlar göz önüne alınınca ayrıca reklamların kalitesini arttırmak ve kullanıcılara kazançlı komisyon verebilmek için artık referans tıklama komisyonu sağlayamayacağız.

Hepinizin bildiği gibi ödeme işlemcileri evde çalışanlar için bir zorunluluk.
Paypalın dünyada en çok rağbet gören ve güvenilir olan ödeme kaynağı olduğunu reddedemeyiz, Üstelik çok katı kuralları olsa bile. Dünyanın çoğunluğu Paypal kullanmaya devam ediyor çünkü müşterileri için güvenli ve yasal bir çevre yaratıyorlar. Tabikide aynı şekilde çalışan başka şirketlerde var ama son 180 günlük dönemde insanların çoğu hala Paypal kullanmayı tercih ediyor. Değişme kararımız sadece Paypal için değil ayrıca gelecekte diğer ödeme işlemcileri ile yaşayacağımız sorunları önlemek için.

Paypal yönetimi ile yaptığımız konuşmaya dayanayarak , sadece içinde risk bulunduran ptc gibi sitelere karşı oluyorlar. Eğer ki ptc servisimizi durdurursak ve onun yerine tek bir yolla referans komisyonuna dönüştürürsek Paypalı geri getirme konusunda büyük bir şans elde etmiş oluruz ve daha önemlisi gelecekte ödeme işlemcileri ile yaşayacağımız sorunları önlemiş oluruz. Bu yapması zor bir karardı, çünkü ptc işini seviyoruz ayrıca son yapılan politika değişiklikleri ve resmi yönetmelik yüzünden diğer ödeme işlemcileri bile ptc siteleri ile çalışmasını durdurmak üzere, ve gelecekte büyük bir darbe yemek istemiyoruz. Kullanıcılarımız bize zamanları ve eforlarıyla güvendiler bizde harika servisimiz ile geri dönüş yaptık (yani  ($$) kazandırdık demek istiyor). Ptc dünyasını çok sevdik ama ne yazık ki bugünün dünyası o programı (ptc sisteminden bahsediyor sanırım) takip eden siteler için son çağ. Değişme zamanı geldi ama bu değişiklik o kadar iyi olmalı ki siz ve diğer Grandbux kullanıcılarına eski ptc günlerini özletmemeli.

Bu noktada ekibimiz sadece ödeme işlemcilerinin genel şartlarını ihlal etmeyen bir fikirle değil ayrıca hiç bir ptc sisteminin sunamayacağı fırsatlarla geldi. Daha önce hiç bir web sitesi tarafından yapılmamış  anket merkezli bir organik traffic exchange sistemi. Grandbux türünün ilk örneği olacak ayrıca yeni gelecek üyelerle karşılaştırıldığında siz çok önemli ayrıcalıklara sahip olacaksınız.

Ekibimizin boşa harcayacak zamanı yok, gelecekte yaşanacak sorunları engellemek adına sistemimizi yeni bir versiyona dönüştürüyoruz. Sistemimize önceden katılmış tüm kullanıcılar bilmeliler ki yaptığımız her şey layık bir sistem olmak için ve güzel zaman geçirmeniz için. Grandbux her zaman reklamcılık sitesi olarak hazırlandı ama şuan etkili reklamcılığın kalitesi o kadar çekici olacak ki daha önce bizim programlarımıza benzer hiç bir sistemin iş yapamadığı bilinen şirketler ile iş yapmayı planlıyoruz. Her zaman arkamızdan destek verdiniz çünkü yaptığımız her şey Grandbux ve kullanıcıları adına. Bugün de öyle olacağından emin olabilirsiniz.

Grandbuxun yeni tasarımına çoktan başladık ve %100 eminiz ki sizde seveceksiniz. Bize her zaman ailenizin bir parçasıymışız gibi değer verdiniz, çünkü daha iyi bir yarın yaratmak için hepimiz aynı yoldan yürüyoruz. Her yeni şey gibi bu size bir sürpriz olacak ve doğal olarak alışmanız zaman alacak. Bir parçası olmak istediğiniz bir sisteme dönüştüğümüzü anlamanız için tek istediğimiz anlayış ve biraz zaman.

Yararları ile Anket sistemi

Artık SPS kısıtlamaları olmayacak
Artık ROI limiti olmayacak
Artık para çekme kısıtlamaları olmayacak
Artık üyelik ücretleri olmayacak
Artık kiralanan referanslar ile güçlük çekmeyeceksiniz

%100 Gerçek organik traffic
Ucuz reklam verme ücreti
Anket görüntüle kredileri dönüştür
Sınırsız para çekme fırsatı
Seviyeye dayalı bağlılık(sadakat) programı (%50 ye kadar satın alma komisyonu)

Yeni programımız hakkında diğer detaylar buradan verilecektir...

Anlayışınız için teşekkürler
« Son Düzenleme: 12 Eylül 2017, 23:45:31 Gönderen: Ozkan1151 »

Sponsor Linkleri
     

12 Eylül 2017, 22:36:56Yanıtla #1901

Çevrimdışı mahocan

 • eTüccar Puanı: (0)
 • Acemi Üye
 • **
 • İleti: 127
 • Cinsiyet: Bay
 • Tıklaya tıklaya kazanacağız :)
 • Beğeni: +16
  • Grandbux
Ynt: Grandbux.net
« Yanıtla #1901 : 12 Eylül 2017, 22:36:56 »
0
Grandbux sanırım Clixsense' nin yolundan gidecek.

12 Eylül 2017, 23:37:23Yanıtla #1902

Çevrimdışı Ozkan1151

 • eTüccar Puanı: (12)
 • Tam Üye
 • ***
 • İleti: 676
 • Cinsiyet: Bay
 • Helloğ ay em Özkan
 • Beğeni: +121
Ynt: Grandbux.net
« Yanıtla #1902 : 12 Eylül 2017, 23:37:23 »
0
Çeviri tamam okuyabilirsiniz  :y Çevirirken gördüğüm önemli düşündüğüm kısımlar Bunun Gibi Kalın yazılmıştır.
« Son Düzenleme: 12 Eylül 2017, 23:38:05 Gönderen: Ozkan1151 »

12 Eylül 2017, 23:42:29Yanıtla #1903

Çevrimdışı Nathan47

 • eTüccar Puanı: (24)
 • Tam Üye
 • ***
 • İleti: 921
 • Cinsiyet: Bay
 • Beğeni: +297
Ynt: Grandbux.net
« Yanıtla #1903 : 12 Eylül 2017, 23:42:29 »
0
grand dan mesaj var sanırım sistem değişiyor adamlar ptc de havlu attılar mesajı yolluyorum yorumları alalım ve çevirisi iyi olan arkadaşlar bir özet geçerse seviniriz...

There is now a new hope that we could bring Paypal back!

As you know ,Paypal has recently changed their policy on paid to click websites regardless of their credibility due to the fact that the whole PTC industry is now considered to be against many regulations by the officials, which was not the case few years ago. Everyday , more and more institutions are taking action against the ptc business and its bad reputation is affecting legit businesses as well.

When we first get started in this business , our only purpose was to become one of the greatest websites and provide opportunities to the eyes of millions from all over the world, and a good decent ptc site was so valuable at that time but unfortunately the time is changing , internet laws are changing , and so do the companies. Our website was created with the idea to bring advertisers and clients together on a safe platform where the products or services are rendered with breeze, but the quality of ptc advertisements are considerably low and therefore not being found attractive by the big companies. We started out in the online advertising business with the promotion of referral click commissions ; however we will no longer be able to provide referral click commissions due to the today’s terms and rather consider to improve the quality of our advertisements and still provide lucrative sales commission to our members as a new promotion.

As you all know, Payment processors are the necessities of work from home type businesses.
We cannot deny the fact that Paypal is one of the most accepted and trusted payment processors in the world. Even though they have strict rules, majority of the world is still continuing to use Paypal because of the safe and legit environment they have created for the customers. There are , of course, other companies who work similarly , but based on the activities shown in the last 180 days period, the numbers of people who still prefer and use Paypal is by far in the majority. Our decision of change is not just the Paypal but also because we want to avoid any future trouble with other payment processors as well.

Based on the conversation with Paypal Management, It appears that they only stand against when the website they work with involves risky businesses such as the paid to click program, and that if we stop the paid to click services and turn to one way affiliate commission instead , we have a high chance to bring Paypal back and more importantly also avoid any future troubles with other payment processors as well. This was a tough decision to make , because we love ptc business ; however in the light of recent policy changes and official regulations, even the other payment processors are about to stop working with paid to click programs, and we do not want to take another major hit in our future. Our members trusted us with their time and efforts and we are responsible of returning the favor by great service. We loved the ptc world , but sadly today's world is the end of an era for all the websites that follow that program. It is time for a change, but this change must be so great that you and other Grandbux members would no longer miss the days of ptc programs.

At that point, our team came up with a new idea of a business that not only does not violate the terms of major payment processors but also could provide many opportunities beyond any ptc websites could offer. It is the survey based , organic traffic exchange program , that no other websites in the history ever created before. Grandbux will be the first of its kind , and you all will be given major privileges compared to all the new members who will want to use our services.
Our team had no time to waste, therefore to avoid any further inconveniences, we started converting the system to a new version. For all those members who joined us before should definitely know that everything we do is always to keep our promise for a great and time worthy service. Grandbux was always intended to be an advertising website but now the quality of effective advertising will be so appealing that we plan to reach the well known companies that no other similar programs have managed to do business with before. You always stood by us, because you all know that whatever we do , we do it for the name of Grandbux and its members. You can be assured of that today as well.

We already started the new design of the Grandbux, and we are %100 sure that you will love it as well. You always treated us as part of your family , because all of us walk on the same path, to create a better tomorrow. Like every new thing, this may come as a surprise for you and it will naturally take some time to adjust. All we ask is your understanding and a little time for you to see that what we are changing today is in fact one of the best programs that you will be part of.

Survey Website with Benefits

No more SPS restrictions
No more ROI Limit
No cashout limit restrictions
No more membership costs
No more hassle with rental referrals

%100 Real Organic Traffic
Cheap Advertising Cost
Survey View Exchange Credits
Unlimited Cashout Opportunity
Level Based Loyalty Program (up to %50 Purchase Commission)

More details of our new program will be given here...

Thank you for your understanding

Clixense gibi olacak ancak ben bu durumdan pek hoşlanmadım.
Bakalım hayırlısı.
"Para insanoğlunun altıncı duyusudur.
O altıncı duyu diğer beş duyumuzu keyifle kullanmamızı sağlar"

12 Eylül 2017, 23:54:15Yanıtla #1904

Çevrimdışı HeadSh0t

 • eTüccar Puanı: (12)
 • Forum Müdavimi
 • *****
 • İleti: 2.296
 • Cinsiyet: Bay
 • 0Day
 • Beğeni: +1024
Ynt: Grandbux.net
« Yanıtla #1904 : 12 Eylül 2017, 23:54:15 »
0
Açıklamada önemli tespitler mevcut.. PTC endustrisi çatallasmayı yasayacak gibi.. Örnegin Clixsense ptc ile yollarını ayırdı.. Şimdide GrandBux.. Admin zaten belirtmis.. Paypal dısında diger işlemcilerde - özellikle Payza- PTC Endüstrisine karsı farklı politikalar izleyebilirler... Tabi bu noktada ptc siteleri  Coinler ile yola devam edebilir..  (BTC, ETH vs vs )
« Son Düzenleme: 12 Eylül 2017, 23:54:53 Gönderen: HeadSh0t »
http://heedyou.com/?r=reklamdaner Paying Since 2012
http://www.indexclix.com/?ref=reklamdaner New Stable Site
Hergün Bir Defa Tıklayın = https://goo.gl/kJM0CX

13 Eylül 2017, 07:45:43Yanıtla #1905

Çevrimdışı nebu

 • eTüccar Puanı: (2)
 • Forum Müdavimi
 • *****
 • İleti: 3.178
 • Cinsiyet: Bay
 • Uykucu Şirin
 • Beğeni: +986
  • Kazançlı Siteler
Ynt: Grandbux.net
« Yanıtla #1905 : 13 Eylül 2017, 07:45:43 »
0
Bu durum karşısında olumlu bir şeyler yazmayı çok isterdim, ama içimden gelmiyor nedense :P Herkese geçmiş olsun diyeceğim, lakin o da içimden gelmiyor. Yılların hatırı var ya herhalde ondandır :(

13 Eylül 2017, 09:47:23Yanıtla #1906

Çevrimdışı nebu

 • eTüccar Puanı: (2)
 • Forum Müdavimi
 • *****
 • İleti: 3.178
 • Cinsiyet: Bay
 • Uykucu Şirin
 • Beğeni: +986
  • Kazançlı Siteler
Ynt: Grandbux.net
« Yanıtla #1906 : 13 Eylül 2017, 09:47:23 »
0
Tanıtıma da ekledim, ama belki burada da belirtmek iyi olur:

Önemli Güncelleme (13 Eylül 2017): Site içeriğinin değiştirilmesine yönelik çalışmalardan dolayı yatırım yapılmaması önerilir. İçerik değişiminden sonra konu güncellenecektir.

13 Eylül 2017, 10:43:45Yanıtla #1907

Çevrimdışı Nathan47

 • eTüccar Puanı: (24)
 • Tam Üye
 • ***
 • İleti: 921
 • Cinsiyet: Bay
 • Beğeni: +297
Ynt: Grandbux.net
« Yanıtla #1907 : 13 Eylül 2017, 10:43:45 »
0
Hayırlısı olsun bakalım, umarım en azından mevcut durumdan daha iyi olur.
"Para insanoğlunun altıncı duyusudur.
O altıncı duyu diğer beş duyumuzu keyifle kullanmamızı sağlar"

13 Eylül 2017, 10:48:35Yanıtla #1908

Çevrimdışı nebu

 • eTüccar Puanı: (2)
 • Forum Müdavimi
 • *****
 • İleti: 3.178
 • Cinsiyet: Bay
 • Uykucu Şirin
 • Beğeni: +986
  • Kazançlı Siteler
Ynt: Grandbux.net
« Yanıtla #1908 : 13 Eylül 2017, 10:48:35 »
0
Hayırlısı olsun bakalım, umarım en azından mevcut durumdan daha iyi olur.

Grand forumda bir konu aç da tartışalım mevcut durumu :)

13 Eylül 2017, 17:35:08Yanıtla #1909

Çevrimdışı Nathan47

 • eTüccar Puanı: (24)
 • Tam Üye
 • ***
 • İleti: 921
 • Cinsiyet: Bay
 • Beğeni: +297
Ynt: Grandbux.net
« Yanıtla #1909 : 13 Eylül 2017, 17:35:08 »
0
Grand forumda bir konu aç da tartışalım mevcut durumu :)

Senin açman daha çok dikkat çekici olur @nebu Hocam :)
Sen aç biz de bir yorum yapalım. Bu aralar epey yoğunum.
"Para insanoğlunun altıncı duyusudur.
O altıncı duyu diğer beş duyumuzu keyifle kullanmamızı sağlar"