Gönderen Konu: Youtube partnerlik nedir? Adsenseden farkı nedir?  (Okunma sayısı 5482 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

03 Ocak 2017, 20:34:38

Çevrimdışı ahmetbey

 • eTüccar Puanı: (0)
 • Acemi Üye
 • **
 • İleti: 154
 • Cinsiyet: Bay
 • Beğeni: +18
0
Youtube partnerlik nedir? Adsenseden farkı nedir?

Bildiğiniz gibi Google Adsense video izlenmmelerine ödeme yapmamaktadır, yalnızca videolarda çıkan reklam tıklamalarına sayfanın kenarlarında çıkan reklamlara ve video öncesi çıkan geçilebilir/geçilemez reklamlara ödeme yapmaktadır. Ayrıca Adsense oldukça karışık bir sisteme sahiptir. Tek telif hakkında para kazanmayı kapatmak bunların en bilindik olanıdır, bu yüzden kolay kolay adsenseden ekmek yenmez SPAM çalışmakta adsensede oldukça risklidir.

Bu noktada Youtube partnerlik şirketleri imdadımıza yetişiyorlar. Partnerlik şirketleri CPM denilen 1.000 izlenme başı gelir ile kullanıcılara daha rahat bir gelir imkanı sunuyor.

Youtube partnerlik ikiye ayrılmaktadır. CMS ve MCN

MCN (Multi Channel Network)

MCN'ler şirket sahipleri tarafından kurulan ve alınması EN KOLAY olan partnerlik sistemidir ancak piyasada Scam partnerinde gerçekten ödeyenine bir çok partner vardır. MCN'lere girdikten sonra Youtube ile iletişiminiz bir miktar kesilir çünkü kabul ettiğiniz TOS yani kullanıcı sözleşmesi gereğince muhattabınız partnerlerdir.

Basit bir örnek vermek gerekirse SCAM bir partner (Mesela MusicNations) girdikten sonra ödemenizi alamadınız bu durumda Youtube'ye boşuna mail atmayınız size verecekleri cevap Partnerinize yasal işlem başlatınız olacaktır. Herneyse konudan fazla sapmayalım.

MCN'lerin ülkelere göre CPM değerleri vardır ve MCN'ler bir miktar kesinti alırlar. Türkiyede CPM değeri 0.05$ ile 18$ arasındadır (Kanal türüne göre reklamlar düzenlenir bu CPM'inizi etkiler). MCN'lerde kesinti %5 ile %45 arasındadır.

MCN Partnerleri incelediğim konum: http://bit.ly/2jVJ66P

CMS (Contend Manage System)

Youtube'nin sağladığı kendi partnerlik sistemidir. Bunu almak oldukça zordur. Abone sayınızın Yüz binleri görmesi ve bir şirket olarak görünmeniz gerekir (Elbette kaliteli içerikte önemli). Bu sistemde partner kesintisi ödemezseniz ancak olası bir telif sorununda sizi koruyacak bir sistem yoktur.

CMS Almak için yanılmıyorsam Şirket (Yani kanalın ofisinde) çalışan bir kişinin CMS eğitimi almış olması gerekiyor Youtube bu eğitimi başvuru karşılığında verebilir. CMS'lerdeki CPM MCN'lerde olduğunu gibi 0.05$ ile 18$ arasındadır.

Youtube CMS: http://bit.ly/2jVMJtm

Adsense'nin yararları/zararları nelerdir?

Adsense'ye bağlı bir Youtube kanalınız var ise herşeyden önce partner kesintisinden kurtuluyorsunuz ve olası bir Kanal atılması olayıyla karşı karşıya kalmıyorsunuz. Ayrıca ödemelerinizi düzenli olarak google güvencesiyle alabiliyorsunuz ancak Adsenseninde bazı kötü noktaları mevcut.

Herşeyden önce izlenime değil reklam görüntülenmesine göre kazanıyorsunuz. TBM dediğimiz TIKLAMA BAŞI MALİYET oldukça yüksek olucaktır ancak insanla çok fazla reklamlara tıklamayı sevmezler :) Bu yüzden videonun başına koyacagınız "Geçilemeyen reklamlar" birazda olsa gelirinizi arttıracaktır.

Adsense'de herhangi bir telif yemeniz durumunda genelde sonu para kazanmanın kapatılmasıyla bitebilir bu yüzde spam çalışacaksanız oldukça dikkatli olun.

Eğer konuda anlamadığınız bir nokta var ise yorumlarda belirtiniz elimden geldiğince cevaplamaya çalışacağım :)
« Son Düzenleme: 02 Şubat 2017, 12:28:34 Gönderen: ahmetbey »

Sponsor Linkleri
     

01 Şubat 2017, 13:12:10Yanıtla #1

Çevrimdışı ahmetbey

 • eTüccar Puanı: (0)
 • Acemi Üye
 • **
 • İleti: 154
 • Cinsiyet: Bay
 • Beğeni: +18
Ynt: Youtube partnerlik nedir? Adsenseden farkı nedir?
« Yanıtla #1 : 01 Şubat 2017, 13:12:10 »
0
Konu detaylandırılarak tekrardan düzenlenmiştir.